אחד הטרנדים הבולטים בשנים האחרונות בעולם המטבחים הוא אי למטבח שמשמש כמקום עבודה שניצב במרכז המטבח ומשלים את העיצוב הכללי שלו בצורה מושלמת. הלקוחות הישראלים חשופים לשלל מטבחים אמריקאים, המתפרשים על שטח ענק, ובו תמיד ימצא אי באמצע, אלא שבבתים ישראלים ממוצעים לא תמיד יש מקום לאי ואף הפן הכלכלי מקשה על הישראלי הממוצע להשקיע במותרות מסוג זה. אלו בעצם שני החסרונות העיקריים בתכנון אי למטבח  – הקצאת שטח גדול בחלל המטבח לטובתו ואף לפעמים התייקרות של מחיר המטבח.

אי למטבח

כיצד אנו מגדירים אי למטבח?

אי למטבח הינה יחידה נפרדת משאר ארונות המטבח, הממוקמת במרכז בדרך כלל. אי הוא בעצם רהיט הניצב בפני עצמו והוא מגיע בדרך כלל בגובה משטח העבודה של המטבח. השטח העליון של המטבח משמש כמשטח עבודה נוסף ברובו, אך ישנם איים הכוללים גם כיורים וכיריים. בנוסף, באי עצמו אפשר לשלב פונקציה של ישיבה על כיסאות בהתאם לגובהו וארונות אחסון בחלקו התחתון.

אי למטבח לבן

אי למטבח לבן

אנו יכולים לחלק את סוגי האיים לשלוש קטגוריות עיקריות: אי מטבח סטנדרטי הכולל משטח עבודה ויחידות אחסון, אי מטבח כעמדת עבודה משודרגת הכולל כיריים / כיור / שניהם יחד, ואי מטבח דו מפלסי הבנוי משני מפלסים נפרדים – דלפק עבודה ודלפק הגשה.

אז למי מתאים אי למטבח?

אפשר להגיד שזה לא בהכרח עניין של גודל הדירה אלא התכנון מסביב. חישוב המקום הוא חשוב ואסור להתעלם ממנו – חשבו על המעברים, התנועה והתנהלות במהלך העובדה השוטפת במטבח. המטרה היא שאתם, המשתמשים, תוכלו לעבור בקלות, להתכופף, לפתוח ארון ומגירה מבלי ליצור הפרעה למשתמש או מחסום לשאר האנשים במטבח.

דגם קומבה - מטבח מודרני של סמל

כיצד כדאי לעצב את האי?

מה שמייחד את האי למטבח הוא הבידוד שלו – אנו יכולים לגשת אליו מארבעת הכיוונים ולכן חשוב לתכנן שבכל אחד מהצדדים אנו נראה חזית יפה ואסטטית. על פי עומק האי אפשר להחליט מה עושים איתו או להיפך – על פי הפונקציות שנרצה נחליט מה העומק שלו. חשוב לזכור שהאי בא לשמש אותנו ולא לשמש רק כאמצעי דקורטיבי. אם המטבח שבחרנו הוא בעל מעט ארונות אחסון אעדיף להשתמש באי כמקור אחסון נוסף ולא כמקום שיבה. מנגד, אם המטבח כולל מספר ארונות גדול ובני המשפחה אוהבים להתאסף יחד בזמן הבישול אעדיף למקם כיסאות בר מסביב לאי.

אנו יכולים לבחור את הצבע, הצורה, הגודל והסגנון של האי על פי בחירתנו, ואף אפשר לעצב אותו בצורה שונה משאר המטבח. באמצעותו אנו יכולים להכניס עוד גוון, סגנון וחיים למטבח מבלי ליצור קונטרסט חזק מדי.

חשוב לזכור : האי הוא אזור קטן ביחס לשטח הבית אך מהווה את ליבו. אל תעמיסו עליו ואל תצרו עודף שימושים שבסופו של דבר יביאו לאי נוחות למשתמש.

סדרת איים למטבח

לפניכם דגם מטבח שלושת האיים שלנו. הדגם משלב שלושה איים המגדילים את שטח העבודה ומגדירים באופן ברור את טריטוריית המשתמש בכל אזור ואזור. המטבח עשוי דלתות עץ מושחר בעלות ידיות עץ חרוטות, בשילוב ארונות גובה בצבע ייחודי למטבחי סמל. ייעודו של כל אי למטבח מותאם לצורכי הלקוח ולשטח המטבח הנתון.